« Svibanj 2024 »

Državno natjecanje učenika strukovnih škola - WorldSkills Croatia 2019.
Autor: Sandra Radulovski, 2. 4. 2019.

Od 26. do 28. ožujka 2019. godine na Zagrebačkom velesajmu održalo se Državno natjecanje učenika strukovnih škola - WorldSkills Croatia 2019., najveće strukovno natjecanje u ovom dijelu Europe.

Učenik 3. a razreda naše škole zanimanja automehaničar Bruno Gabriel Bešker u kategoriji automehatronika pokazao je svoje sposobnosti i vještine te je zauzeo 9. mjesto od ukupno dvanaest natjecatelja u kategoriji pod mentorstvom strukovnog učitelja Jakše Matulića.

Više pogledajte pod Opširnije.

Oko 500 najboljih učenika strukovnih škola natjecalo se u više od 40 strukovnih disciplina u kojima su prezentirali stručne kompetencije te demonstrirali vještine potrebne za uspješno obavljanje zadataka karakterističnih za određeno strukovno zanimanje.
Discipline su obuhvatile atraktivan spektar od tradicionalnih struka kao što su frizerstvo i pekarstvo sve do suvremenih interdisciplinarnih disciplina robotike i mehatronike. Tijekom dva dana natjecanja bilo je više od 10.000 posjetitelja iz cijele Hrvatske i inozemstva.

Čestitke svim natjecateljima.

Više možete pogledati na službenim stranicama natjecanja.

"Automehatroničar za motorna vozila lake kategorije najvjerojatnije će biti zaposlen u radionici (servisu) koja je u vlasništvu jednog od glavnih proizvođača ovog tipa vozila. Njegova stručnost bi trebala biti najviše orijentirana na tipove vozila proizvođača u čijoj je radionici zaposlen, no ovisno o raznolikosti usluga koju u radionici nude, mogući je rad i s tipovima vozila nekog drugog proizvođača. Automehatroničar može raditi i u garaži ili radionici koja nije u vlasništvu nekog automobilskog proizvođača. U ovom slučaju, automehatroničari rade na raznovrsnim vozilima koristeći alternativnu opremu, dijelove i materijale. Obučen i stručan automehatroničar za motorna vozila lake kategorije izvršit će pregled i popravak raznih vrsta vozila. Za dijagnozu, popravak i zamjenu, ovisno o radionici u kojoj radi, koristit će opremu, dijelove, materijale i postupke prema uputi proizvođača vozila. Stoga, ovisno o tipu radionice u kojoj je zaposlen, znanje tehničara može biti usko vezano za vozila određenog proizvođača, te time specifično ili široko, ukoliko radi s raznim tipovima vozila. Naravno postoji mogućnost da ono bude i kombinacija obje varijante. U svakoj radionici i garaži uspjeh se mjeri brzinom, točnom dijagnozom i popravkom, te kontinuiranim poslom.
 Disciplina Automehatronika i trajanje od 2 dana
• Modul 1 DEMONTAŽA I MONTAŽA DISKA I KOČNI PLOČICA NA PREDNJIM KOTAČIMA, AUDI A4, 2007.g., 2.0 TDI
 • Modul 2 DIJAGNOSTIKA VOZILA S DIJAGNOSTIČKIM UREĐAJEM BOSCH KTS I PROGRAMOM ESITRONIC 2.O NA VOZILU ŠKODA Octavia 1.6 TDI, 2016. godina
• Modul 3 BENZINSKI OTTO MOTOR NA STALKU DEMONTAŽA I MONTAŽA BREGASTOG VRATILA, MEHANIČKA FAZA
 • Modul 4 VJEŽBA CAN SVJETLA
VJEŽBA CAN SVJETLA – ISPITIVANJE SVJETALA POMOĆU CAN SABIRNICE - Unitrain- i (Belemet) - kofer Dole navedenio preduvjeti moraju biti ispunjeni da bi sustav mogao komunicirati s računalom. • USB driveri za vaš OS moraju biti instalirani (nalaze se na priloženom CDu).
• Unitrain-I sučelje SO4203-2A mora biti spojeno s računalom priloženim USB kabelom. • UniTrain-I sučelje SO4203-2A mora biti spojeno sa SO4203-2B eksperimenterom.
 • Obje CAN kartice moraju biti umetnute u ekpserimentator. Osnovne postavke • Svi eksperimenti moraju se izvoditi u "low speed" načinu rada. Način rada odabirete u "MODE" polju CAN monitora. Kad god postoji iznimka ovog pravila, bit će specificiran drugi način rada.
• Osciloskop uvijek koristiti u X/T načinu rada.
• Kada osciloskop treba biti "okinut" (trigger), koristite sljedeće postavke: Triger na kanalu A Triger na usponu rampe "SINGLE" i "STOP" tipke nisu potrebne Pre-triger treba biti postavljen na "0 %".
OPREMA, STROJEVI, INSTALACIJE I POTREBNI MATERIJALI
- 2 automobila: Audi A4, 2.0 TDI, Škoda Octavia 1.6 TDI (Škoda vozilo bi osigurala CIAK AUTO)
 - 1 motor na stalku: Otto Opel Corsa ili WV 1,4 8V
 - 1 dizalica