« Svibanj 2024 »

Dani kruha
Autor: Administrator , 1. 11. 2012.

Dani su kruha u našoj školi obilježeni 24. listopada 2012.godine izložbom različitih vrsta kruha i peciva. Njih su izradili učenici u školskoj kuhinji.pod mentorstvom nastavnika kuharstva Zvonimira Ljaljića.

Povijest kruha

Kruh je prehrambena namirnica bez koje bi život kroz povijest, ali i danas bio nezamisliv. On ima svoju posebnu priču čiji početak seže još u daleke 12000. godine pr.Kr. kada se pravio od vode i divljih žitarica, no nitko ne zna odakle točno potječe. Stari ga Grci iz Egipta dovode u Rim gdje doživljava svoj procvat osnivanjem brojnih pekarskih cehova koji su bili izuzetno cijenjeni. Za razliku od antičkog Rima, srednji vijek je predstavljao "mračno doba" kruha jer su siromasi morali plaćati vlastelinima kako bi pekli kruh u njihovim pećima.

Osnovna je podjela kruha na crni i bijeli. Dok se crni prije smatrao hranom sirotinje (jer se pekao od jeftinijih žitarica poput zoba, ječma i raži), danas sve više dobiva na važnosti zbog toga što je zdraviji od bijelog.

Danas obilježavamo Dane kruha koje smo i mi odlučili proslaviti u našoj školi. Osim što su to dani zahvalnosti za kruh i za plodove zemlje općenito, oni su puno više od toga. To su dani zahvalnosti Bogu za sve uspjehe u protekloj godini, u nadi da će ih u idućoj biti još više.

(Ivona Petrović, 3.c)

Simbolika kruha

Razmišlja li čovjek o važnosti onoga što u svim svojim značenjima i osobinama predstavlja kruh?

Nitko ne želi "ne imati za kruh", stoga "za kruh zarađuje", odlazi iz domovine "trbuhom za kruhom". Cijene se ljudi koji su "dobri kao kruh", a ideal pobjeđivanja zla u ljudskim odnosima tumači se rečenicom: "Tko tebe kamenom, ti njega kruhom."

Uz dane kruha, kroz molitvu zahvaljujemo Bogu za „kruh naš svagdanji“, za sve plodove, radosti i uspjehe što smo ih tijekom godine kroz trud i nastojanja kao pojedinci ili narod posvećivali svom radu.

(Nera Dominis, prof.)