Europska noć istraživača 2023.
Autor: Sandra Radulovski, 6. 10. 2023.

U petak 29. rujna zainteresirani učenici prvog i drugog razreda gimnazije u pratnji nastavnica Keti Nižetić i Anđele Maslać posjetili su manifestaciju Europska noć istraživača koja se odvija u sklopu projekta Reconnect Science with the Blue Society.

Projekt okuplja partnere iz pet glavnih obalnih gradova mediteranskog dijela Hrvatske, odnosno 9 partnerskih institucija: Sveučilište u Splitu, Dubrovniku, Zadru, Rijeci i Jurja Dobrile u Puli, Institut za oceanografiju i ribarstvo, Mediteranski institut za istraživanje života, Institut za jadranske kulture i melioraciju krša te Znanstveno tehnologijski park Sveučilišta u Rijeci STEP-RI, čija istraživanja uvelike karakteriziraju prirodni, biomedicinski, ekološki, društveni i gospodarski aspekti mora.

Europska noć istraživača europska je javna i medijska manifestacija koja za cilj ima promicanje istraživačkih karijera, prvenstveno namijenjena mladima i njihovim obiteljima. Cilj je privući ljude bez obzira na stupanj obrazovanja, s posebnim naglaskom na djecu i mlade, a posebno one koji nemaju pristup znanosti i istraživanju te su stoga manje skloni bavljenju STEAM područjima ili istraživačkim aktivnostima. Aktivnosti su uključivale predavanja, demonstracije, izložbe, interaktivne radionice i eksperimente koje su bile predstavljene na Prokurativama u Splitu.

Učenici su „istražili nevidljivo“ odnosno proučavali mikroskopske preparate koji u sebi nose mikroorganizme na Hands-on radionici Mediteranskog instituta za istraživanje života  (MedILS), radili na izoliraciji DNA vinove loze na Hands-on radionici o Bioraznolikosti grožđa (Institut za jadranske kulture i melioraciju krša), okušali se u forenzičkim aktivnostima „Kako (ne) ostaviti trag na planetu“ koristeći forenzičke materijale i metode za uočavanje, prepoznavanje, vizualiziranje i dokumentiranje otisaka prstiju na predmetima čestim u svakodnevnoj uporabi (Sveučilišni odjel za forenzične znanosti), izrađivali moodboard svoje sobe od prirodnih i recikliranih materijala (Umjetnička akademija) i posjetili još mnoge druge zanimljive radionice.

Keti Nižetić i Anđela Maslać