« Svibanj 2024 »

Gledanje predstave „Tri sestre” u splitskom HNK-u
Autor: Sandra Radulovski, 10. 2. 2023.

U petak, 3. veljače 2023. godine učenici trećih i četvrtih razreda Srednje škole Brač u pratnji svojih nastavnika posjetili su HNK u Splitu kako bi pogledali dramu „Tri sestre” autora A. P. Čehova. Prema ideji redateljice Nenni Delmestre i dramaturga Elvisa Bošnjaka uglavnom je zadržana originalna struktura drame, no u nekim je dijelovima osuvremenjena što je pridonijelo njenoj atraktivnosti. Tema predstave jest čežnja triju sestara (Olge, Maše i Irine) za promjenom svojeg života (sanjaju o odlasku u Moskvu) vjerujući da je drugdje život bolji i ljepši. Citirala bih pritom riječi redateljice Nenni Delmestre:

„U drami nastaloj prije više od sto godina jako je puno tema koje nas našim ubrzanim životima mogu zanimati. Neke su postavljene kao konstatacije, neke kao pitanja, neke kao “filozofska” razmišljanja, a neke kao komentari. One koje su mene zanimale vezane su za smisao života, o kojem se lica neprestano pitaju. Svi bi htjeli neki drugi i drugačiji život, ali ne rade ništa kako bi ga promijenili. Što mi to danas želimo promijeniti, i zašto isto kao i Čehovljeva lica nemamo ni snage ni volje da to učinimo? Što će ostati iza nas? Kakav ćemo mi svijet ostaviti? Po čemu će nas pamtiti i hoće li nas uopće pamtiti? U ovom komadu Čehov sanja bolje ljude koji će doći za sto godina. Prošlo je tih sto godina i sad smo mi ti „bolji” ljudi. Na to se možemo samo s gorčinom nasmijati, plakati, opsovati i zapitati se kakve mi ljude danas sanjamo? Sanjamo li uopće neke bolje ljude? Ova tema putuje kroz vrijeme. I za sto godina, ako ikoga više bude na ovom planetu, vjerujem da će se ljudi isto pitati.”

I našim su se učenicima nakon odgledane drame otvorila brojna pitanja, imali su o njoj različite dojmove što je doprinijelo zanimljivim raspravama na nastavnim satovima Hrvatskoga jezika.

Nakraju, drago nam je da su učenici pokazali interes za odlaskom u kazalište te se radujemo budućim predstavama!

Rina Dragičević, prof.