« Svibanj 2024 »

Debatni klub SŠ Brač
Autor: Sandra Radulovski, 26. 1. 2023.

Uz brojne izvannastavne aktivnosti u našoj školi, debatni klub stoji kao jedna od onih kojom se njeguje vještina govorništva, iznošenje mišljenja i obrazlaganja temeljenog na činjenicama i dokazima, tj. argumentima.

Kako svake godine nastojimo podići razinu rada s učenicima, ove školske godine se debatni klub pod vodstvom nastavnica Marijane Babić i Anite Galasso, priključio projektu „Demokratsko procijepljene – Debatni klubovi i deliberativna demokracija kao model razvoja demokratskih kompetencija i participativnog donošenja odluka“ koji provodi Hrvatsko debatno društvo. Projekt se provodi u partnerstvu s Udrugom gradova u Republici Hrvatskoj, Udrugom hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja i islandskom fondacijom Citizens.Is u okviru Programa Fonda za aktivno građanstvo u Hrvatskoj. Neki od ciljeva projekta su; razviti demokratske kompetencije i građansku svijest kod mladih, uključiti mlade osobe u participativne modele donošenja odluka te ih osnažiti za aktivno sudjelovanje u društvu. Osim navedenog, svrha projekta je proširiti doseg debatnih klubova kao modela Građanskog odgoja i obrazovanja s posebnim naglaskom na mlade osobe kao ranjivu skupinu društva.

Dio projekta je radionica pod vodstvom mentora Hrvatskog debatnog društva, koju je u našoj školi održala mentorica HDD-a, Ivona Anić, 24.01.2023. godine.

Učenici su pod vodstvom mentorice proširili svoja znanja o debatnoj metodologiji te dogovorili novi susret na kojem će primijeniti svoja znanja o deliberaciji. Učenici će tijekom deliberacije imati priliku identificirati probleme u svojoj zajednici te u suradnji s lokalnom samoupravom kreirati kvalitetna rješenja.

voditeljice: Marijana Babić i Anita Galasso