« Svibanj 2024 »

„Stop nasilju!“
Autor: Sandra Radulovski, 19. 12. 2022.

Učenici 2.c razreda su u sklopu izborne nastave biologije s nastavnicom Helenom Radmilo te u suradnji s pedagoginjom Mateom Burigo, pokrenuli projekt „Stop nasilju!“.

Nasilje je složena, individualna i društvena pojava koja je prisutna u svim područjima ljudskog djelovanja pa tako i u ustanovama odgoja i obrazovanja. Iako je škola mjesto na kojem bi se svaki pojedinac trebao osjećati sigurno i zbrinuto, često se susrećemo s pojavama koje to ne odražavaju. Iako bismo voljeli vjerovati kako učenici ne trpe nasilje, svjedočenje istomu zahtjeva reakciju kao i sustavno bavljenje ovom tematikom. Obzirom na to da izloženost nasilju ugrožava socijalni, emocionalni i kognitivni razvoj mladih te nepovoljno djeluje na mogućnost uživanja svih ljudskih prava, smatramo nužnim isticati problematiku nasilja i ne dozvoliti da isto prođe nezapaženo.

Cilj projekta je osvijestiti postojanje nasilja u našem okruženju, potaknuti učenike i nastavnike na razmišljanje o posljedicama nasilja po sve sudionike (vršitelja nasilja, žrtvu nasilja i promatrače), doprinijeti smanjenju različitih oblika nasilja te prevenirati pojavu nasilja u budućnosti.

Kako bismo utvrdili realno stanje u našoj školi, učenici su uz podršku nastavnice i pedagoginje proveli kvantitativno istraživanje o prisutnosti nasilja u školi te najčešćim oblicima istog. Svi učenici škole su zajedno sa svojim razrednicima sudjelovali u projektu na način da su prisustvovali izlaganju 2.c razreda, sudjelovali u raspravi tijekom radionice te doprinijeli svojim komentarima i iskustvima. Kao završni produkt projekta, učenici 2.c su izradili plakat savjeta za sve koji su se ikada našli u ulozi žrtve nasilja.

Iako je projekt proveden u mjesecu borbe protiv nasilja, završetkom projekta ne završava i sustavna briga o smanjenju nasilja u prostorijama škole.

Škola koja ima nultu toleranciju na nasilje, nasilje ne ignorira, već na nasilje reagira.

Matea Burigo, mag. paed.