Čitanjem do zvijezda
Autor: Sandra Radulovski, 21. 3. 2021.

Učenici naše škole plasirali se na državnu razinu natjecanja u kvizu znanja i kreativnosti - Mreža čitanja (Čitanjem do zvijezda) 2020./2021.

“...manifestacija je koja slavi knjigu, čitanost i načitanost, knjižnice i obrazovanje, promiče istraživački rad, timski rad, ali i individualni napor.”

(https://mojaknjiga.hr/48368-2/)

Mreža čitanja (Čitanjem do zvijezda) projekt je Hrvatske mreže školskih knjižničara i održava se 8. put za redom, a naša škola u njemu drugi put sudjeluje, i to s većim odazivom učenika, što nas osobito raduje. Ovogodišnja je tema “U svijetu knjiga” (knjiga, knjižara, knjižnica) i čitaju se sljedeće knjige:

1. Nina George:  Mala pariška knjižara
  2. Veronica Henry: Kako pronaći ljubav u knjižari
  3. Amy Meyerson: Nebo puno knjiga

Kako je do sada izgledao kviz znanja u našoj školi?

Učenici su kvizu znanja i krativnosti pristupali virtualno (on-line) na školskoj i regionalnoj razini odgovarajući na pitanja iz zadanih knjiga.

Na školskoj razini (11. prosinca 2020.) sudjelovalo je 19 učenika, a na regionalnoj (5. ožujka 2020.) 15 učenika. Na školskoj razini pitanja su bila vezana za prvu knjigu (Nina George: Mala pariška knjižara), a na drugoj razini pitanja su bila složenija, učenici su trebali pokazati znanje vezano uz spomenutu prvu i drugu knjigu (Veronica Henry: Kako pronaći ljubav u knjižari), te također iskazati poznavanje traženih bibliografskih, biografskih i književnoteorijskih podataka.

Veliko nam je zadovoljstvo što se osam učenika  naše škole plasiralo na državnu razinu natjecanja:  Karmela Vrandečić (4. c), Marijeta Barbara Vicelić (4. c), Matea Sičaja (4. c), Vana Marović (4. c), Sara Poklepović (3. c), Paul Damjanović (1. c), Nina Šćepanović (1. c) i Ana Nejašmić (1. c).

Da bi sve proteklo u najboljem mogućem redu bili su zaduženi članovi povjerenstva: profesorica Nera Nejašmić, Anđelka Miloš, profesorica i školska knjižničarka, Roberta Samardžić, knjižničarka Narodne knjižnice Supetar te mentorica profesorica Rina Vidović. Tehničku podršku omogućila nam je profesorica Sandra Radulovski.

Uspjeh naših učenika uspjeh je i svih naših djelatnika i ravnatelja Jakše Matulića koji su prepoznali vrijednost sudjelovanja u ovom projektu, osobito ove godine koju je Vlada Republike Hrvatske proglasila Godinom čitanja.