« Ožujak 2024 »

Stručni skup i natjecanje na temu robotike
Autor: Administrator , 26. 3. 2015.

Dana 21. ožujka 2015. godine u našoj se školi održao stručni skup iz fizike, informatike i tehničkog odgoja pod nazivom Robotika u nastavi - područja primjene u STEM-u na kojem je sudjelovalo 56 nastavnika iz Splitsko – dalmatinske županije te iz drugih županija. Jedno od predavanja skupa bilo je Scientix profesora Bosiljka Đereka koji nas je upoznao s web - portalom namijenjenim nastavnicima, istraživačima, kreatorima obrazovnih politika, lokalnim zajednicama, roditeljima i svima zainteresiranima za znanost i obrazovanje te mogućnostima samih projekata.

Scientix daje pristup nastavnim materijalima, rezultatima istraživanja i dokumentima iz različitih europskih projekata znanosti i obrazovanja financiranih od Europske komisije i raznih nacionalnih  inicijativa. Ova platforma omogućuje redovito širenje, razmjenu vijesti i najbolju primjenu u obrazovanju diljem Europske unije. Scientix je također i mjesto za sve zainteresirane za znanost o obrazovanju glede razmjene vijesti i različitih mišljenja.

„Robotika u nastavi“ kao tema stručnog skupa prigodno je odabrana jer se na isti dan u Supetru održavalo natjecanje u robotici. Naime, u Supetru je održano 3. kolo lige robotičara Hrvatskog robotičkog saveza, završnog natjecanja u robotici za učenike osnovnih i srednjih škola. Pod pokroviteljstvom Grada Supetra i TZG Supetra održavalo se u Svpetrvs hotelima.
Partneri u ostvarenju ovog događaja bili su Osnovna škola Supetar, Srednja škola Brač i Srednja škola Bol koji su svojim doprinosom omogućili ugodno domaćinsko ozračje.

Bilo je 59 ekipa iz cijele Hrvatske s ukupno 139 učenika u pratnji 41 mentora. Natjecali su se u 6 kategorija: spašavanju žrtve (3), plesu robota (2) i nogometu (1).
Sudjelovali su i brački robotičari iz KMT Sv. Petar sa svojom mentoricom Danicom Plastić iz Osnovne škole Supetar - nadamo se naši budući učenici. .
Umjesto klasičnih pehara pobjednici su dobili nagrade od bračkog kamena koje su izradile vrijedne ruke klesara. Nije se moglo kriti oduševljenje njima pa je svima to bio i dodatni motiv za pobjedu.

Ovo natjecanje je dobilo i dimenziju međunarodnog jer je sudjelovala i jedna ekipa iz Slovenije, a iz bratskog mađarskog grada Tokaja došli  su nam u goste mali robotičari kako bi se upoznali s pravilima naše lige sa željom prijave dogodine.

Zahvaljujemo svima koji su sudjelovali u organizaciji stručnog skupa i natjecanja, a osobito našim učenicima koji su se pokazali izvrsni domaćini. Tako je cjelokupnu atmosferu natjecanja svojim pjevanjem uveselio srednjoškolski bend Fluidi (Marko Petrov (učenik 4. c), Lina Šerić, Andrea Žuvić, Ana Nikšić, Juraj Poklepović i Tedi Žuvić (učenici 1. c razreda). Tehničku podršku dali su Matej Ivčević (učenik 1. c razreda), Ivan Salamunović i Josip Martinović (učenici 2. c razreda), a kreativnu podršku Karmen Gospodnetić i Rina Jakšić (učenice 3. c razreda). Hostese Meri Juras i Mia Rukavina (učenice 1. c) u narodnim su nošnjama dočekivale uzvanike u predvorju, a Dorotea Špinjača, Karmen Žuvić i Matea Rendić (učenice 3. c razreda) asistirale su u sali. Jasna Kusanović i Antea Škarić (učenice 3. c razreda) bile su vrijedne fotografkinje događaja.

U realizaciji cijelog događanja posebno zahvaljujemo našem ravnatelju Ivanu Meštroviću, Sandri Radulovski, profesorici informatike, Zvonimiru Ljajiću, majstoru kuharu, Rini Vidović, profesorici hrvatskog jezika, Silvani Dragičević, profesorici biologije, Vinki Todorović, profesorici matematike, Ljubici Kurtić, majstoru frizerstva i našem tehničkom osoblju.

Više fotografija pogledajte u Foto-galeriji.