Stručna ekskurzija - posjet tvornici LTH Metalni lijev
Autor: Administrator , 30. 4. 2013.

Stručna ekskurzija - posjet tvornici LTH Metalni lijev, Benkovac

Učenici sva tri razreda u obrazovnom programu za zanimanje automehaničar pod vodstvom nastavnika Ivana Meštrivića i Jakše Matulića posjetili su 26. travnja 2013. industrijske pogone tvornice odljevaka LTH Metalni lijev d.o.o. u Benkovcu.

Posjet je pomno planiran i dobro organiziran, a domaćini su se potrudili da pruže što cjelovitiju informaciju o svojoj djelatnosti. Nekolicinu svojih vrsnih stručnjaka, inžinjera direktno vezanih za poslove u proizvodnji i kontroli angažirali su da učenicima pruže detaljna objašnjenja svih faza tehnoloških procesa proizvodnje tlačnog lijeva od lakih metala na bazi aluminija i magnezija.

Osim tlačnog lijevanja vidjeli smo i postupke čišćenja odljevaka pjeskarenjem, brusnim kamenom, mehaničku obradu odljevaka, kontrolu kvalitete u smislu mahaničkih svojstava, propisanih dimenzionalnih tolerancija, te na kraju pakiranje i transport. Neki od viđenih strojeva su jedinstveni u Hrvatskoj, a visok stupanj robotizacije vidljiv je na svakom koraku. Učenicima je upala u oči visoka razina radne i tehnološke discipline djelatnika, bez obzira što su neka radna mjesta specifično zahtjevna jer treba izdržati visoke temperature u blizini peći za taljenje metala, isparenja, buku itd. Proizvodi ove tvornice ugrađuju se kao vitalni dijelovi u gotovo sva europska, ali i neka azijska osobna i teretna cestovna vozila, npr. Mercedes, Volkswagen, BMW, Škoda... ponekad u manjim serijama čak i u vozila talijanskog Ferrarija.

Sve što smo vidjeli i doživjeli u tvornici LTH - Metalni lijev d.o.o. duboko nas se dojmilo i obogatilo naša znanja o oblikovanju proizvoda iz legura aluminija, najmasovnije korištenog obojenog metala u tehničkoj praksi.

Tekst sastavio: mr.sci. Ivan Meštrović, dipl.ing.strojarstva